Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kişisel hijyenin en önemli unsurlarından biri ayak bakımıdır. Ayaklarımız tüm gün vücudumuzun yükünü taşır ve ayakkabı içinde havasız kalır. Bu nedenle günün sonunda iyi bir bakımı ve dinlenmeyi hak eder. Ayak bakımı ihmal edildiği takdirde sağlık sorunları baş gösterebilir. Acılı ve tedavisi zor süreçler yaşamamak için ayak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu yazımızda sizlere ayak sağlığı ve ayak bakımı hakkında önerilerde bulunacağız.

Ayaklarınızın terlemesi koku ve mantar problemlerine zemin hazırlar. Bu durumu önlemek için ayakkabılarınızı havalandırmanız gerekir. Kapalı ayakkabılarınızı iki gün üst üste giymemelisiniz.  

Rahat bir ayakkabı seçmeye özen gösterin. Ayaklarınızı sıkan ve acıtan ayakkabılar nasıra ve ayak şeklinizde bozulmalara neden olabilir.

Ayak tırnaklarınızı kavisli kesmek tırnak batmalarına yol açabilir. Tırnaklarınızı düz ve tırnak şeklinize uygun olarak kesmelisiniz.

Topuklarınızda sertleşme varsa ılık bir ayak banyosu hazırlayabilir, ayaklarınızı 10-15 dakika beklettikten sonra ponza taşıyla ölü derileri temizlebilirsiniz. Bu işlemden sonra ayaklarınıza yoğun bir ayak bakım kremi ya da vazelin sürüp pamuklu çorap giymelisiniz.

Topuk çatlaklarının önü ne geçmek için ayak bakımınızı düzenli yapmalı ve topuklarınızı nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Ayak sağlığınız için kullandığınız araç gereçleri sadece siz kullanmalı ve kullandıktan sonra temizlemelisiniz.

Ayak Sağlığınız İçin Bakım Kürleri:

Ayak Bakım Maskesi:

1 çay bardağı bal, 2 kaşık süt, yarım portakal suyunu karıştırın. Karışımı ayaklarınıza sürüp yarım saat kadar bekletin.

Ayak Peelingi:

 Ayaklarınızı ılık suda 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra Bir kahve fincanı esmer şeker ve yarım kahve fincanı hindistan cevizi yağını karıştırın. Ayaklarınıza sürün ve nazikçe ovun. Ilık suyla durulayın.

Ayak Bakım Yağı:

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 kapsül E vitaminini karıştırarak oldukça etkili bir ayak bakım yağı hazırlayabilirsiniz.