Sık sık boya ve perma yaptırmak, düzleştirici kullanıp saçları aşırı ısıya maruz bırakmak, saçların kuruyup kırılmasına yol açar. Saç kırıkları; saçın bakımsız ve kötü görünmesine neden olur. Saçlarını uzun boyda kullanmak isteyen, fakat saçları çabuk kırılan kişiler saçlarını bir türlü uzatamamaktan şikayet ederler. Bu yazımızda çabuk kırılan saçlar için çözüm önerilerinde bulunacağız.

Saçlarınız Çabuk Kırılıyorsa;

Sülfat içermeyen nemledirici bir şampuan kullanmalı ve bakım kremini ihmal etmemelisiniz.

Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısınız.

Saçlarınızın kurumaması ve neme doyması gerekir. Saçlarınıza nemlendirici bir maske uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı aşırı ısıdan korumalısınız. Mutlaka şekil vermeniz gerekiyorsa, ilk olarak saçlarınıza ısıdan koruyucu bir ürün uygulamalısınız.

Saçlarınızı ıslakken ya da kuruyken değil, nemliyken taramanız gerekmektedir. Geniş ve yumuşak dişli ve dişlerin uçları yuvarlak bir tarak kullanmalısınız. Sık dişli taraklar saçlara zarar verip kırılmalarına neden olabilir.

Saç uçlarınıza haftada birkaç gün saç bakım yağı uygulayabilirsiniz.

Saç spreyi ve jöle gibi ürünler saçlarınıza zarar verecektir. Bu tarz ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Saçlarınızın sağlıklı uzaması için 2-3 ayda bir uçlarından kestirmelisiniz

Kırık Saçlar İçin Bakım Kürleri

1 adet avokadoyu ezip iki yemek kaşığı zeytinyağını ile karıştın. Karışımı saçlarınıza sürün ve yarım saat kadar bekletip yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bir miktar hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayın. Daha sonra saçlarınızı tarayarak yağın eşit bir şekilde saçlarınıza dağıldığına emin olun. Saçlarınızı ara ara fönle hafifçe ısıtarak hindistan cevizi yağının emilimini arttırabilirsiniz.  En az 3-4 saat, mümkünse 1 gece bekletip yıkayın.

1’er yemek kaşığı hint yağı, zeytinyağı, ve hardal yağını karıştırıp saçlarınıza uygulayın. 2 saatin ardından yıkayın. Haftada bir kez uyguladığınız takdirde sonucu fark edeceksiniz.

1’er tatlı kaşığı zeytinyağı, argan yağı, avokado yağı ve badem yağını karıştırıp hafifçe ısıtın. Daha sonra karışımı saçlarınıza uygulayın. 4-5 saatin ardından yıkayın.