Cilt tipleri; cildin ürettiği yağ miktarına göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte cilt tipi; fizyolojik, genetik ve çevresel faktörlere göre de şekillenir. Sağlıklı bir cilt için cilt tipinizi tanımalı ve cilt tipinize uygun bir cilt bakım ritüeli uygulamalısınız. Cildiniz düzenli uykuya, bol suya ve dengeli beslenmeye de ihtiyaç duyar. Tüm bunlara özen gösterdiğinizde ve cilt tipinize uygun, düzenli uygulanan bir bakım ritüeli uyguladığınızda canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanız zor olmayacaktır. Bu yazımızda cilt tiplerine uygun bakım önerilerine değineceğiz.

Normal Ciltler İçin Bakım Önerileri:

En ideal cilt tipidir. Düzgün, lekesiz pürüzsüz bir görünümü vardır, ne yağlı ne de kurudur. Ciltteki yağ düzeyi, nem düzeyi ve asit miktarı uyumludur. Ancak düzenli bakım yapılmadığı takdirde yaş ilerledikçe cilt kuruyabilir. Normal ciltlerin sabah akşam temizlenip toniklenmesi, uygun bir kremle nemlendirilmesi ve aşırı yağlı olmayan bir güneş koruyucu uygulanması yeterlidir. Makyajınızı temizlerken normal ciltler için hazırlanmış, hafif temizleme sütlerini kullanabilirsiniz.
 

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri:

Kuru cilt tipinde cilt dokusu genelde düzgündür. İnce gözenekli ve mat bir görünümü vardır. Kuru ciltlerde nem oranı düşük olduğu için cilt temizlendikten sonra yoğun bir gerginlik hissi, kızarıklık,alın ve yanaklarda pullanma görülür. Akne ve siyah noktalar nadirdir. Düzenli ve cildin ihtiyacına yönelik bir bakım uygulanmazsa erken yaşta çizgi ve kırışıklıklar görülebilir. Kuru bir cildiniz varsa cildi kurutan temizleyiciler ve kozmetiklerden uzak durmalısınız.Haftada birkaç kez buhar banyosu yaparak cildinizi rahatlatabilir ve nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Makyajınızı temizlerken yağlı bir temizleme sütü, cildinize uygun bir tonik, ve ardından yoğun bir nemlendirici kullanmalısınız. Cildinizi gün içinde de ihtiyaç duydukça nemlendirmelisiniz.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri:


Karma cilt en sık rastlanan cilt tipidir. Yüzün T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı, yüzün diğer bölgeleri; yanaklar ve göz çevresi normal veya kurudur. T bölgesi açık gözeneklidir ve bu bölgede az da olsa sivilce ya da siyah nokta görülebilir. Karma ciltlerin yağlı ve kuru kısımlarına ayrı ayrı bakım yapmak gerekir. Karma cildin bakımı zor, karışık ve riskli olduğu için cilt bakımınızı uzman bir estetisyene ya da doktora danışmanızda fayda vardır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri:


Yağlı cilt tipi parlak ve yağlıdır. Genç bir ciltse sivilce ve siyah noktalar fazlasıyla görülür. Yağlı cilt tozu ve kiri kendine yoğun bir şekilde çektiği için gözenekler oldukça tıkanır. Gözeneklerinizi açmak için cildinizi sık sık arındırmanız şarttır. Makyajınızı temizlerken temizleme sütü yerine yıkama  jellerini tercih etmelisiniz. Hemen ardından alkol oranı yüksek bir tonikle temizleyip yağlı ciltlere uygun, dengeleyici bir nemlendirici uygulamalısınız.