Dermapen uygulaması; ciltteki hasarlı ve doku kaybına uğrayan bölgelerde kolajen dokunun arttırılması ve cildin yenilenmesi için kullanılan, uzman kişilerce yapılan bir tedavi yöntemidir. Dermapen; sivilce ve sivilce izleri, güneş lekeleri, çatlak, kırışıklık, cilt yenileme, cilt sıkılaştırma, ince çizgilerin giderilmesi, selülit ve çatlak tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Dermapen; cildin üst tabakası epidermise zarar vermeden cildi yeniler, bu yüzden güvenilir ve zararsız bir tedavi şeklidir.

Dermapen uygulamasında dermapen cihazının cilde hızla girip çıkan ince mikro iğneleri (0,02 mm) ile deri yüzeyinde mikroskobik kanallar açılır ve cildin iyileşme mekanizmaları tetiklenir.  Ciltteki hasarlı dokular yeniden aktive olur, onarılır ve yenilenir. Dokularda yeni kolajen üretimi başlar. Yenilenen dokularda hücreler arası ortamın yeniden yapılandırılması ve kolajen üretimi ile dokulardaki hasarlar giderilir ve yeni dokular oluşur.

Dermapen uygulaması ciltteki hasarın boyutuna ve cilt yaşına uygun bir şekilde yapılır. Genelde 1 aylık zaman aralığı bırakılarak 3-6 seans arası uygulanır. İyileşme süreci oldukça kısadır.