Eyeliner ve Dipliner Nedir?

 Makyaj hiç kuşkusuz kadınların tutkusudur. Birçok malzemeyle uygulanarak yapılan detaylı bir işlemdir. Gözlerdeki kusurları kapatan ve dikkat çekici hale getiren eyeliner ve diplenir uygulaması günümüzde çok fazla uygulanan bir makyaj tekniğidir.

Makyajın olmazsa olmazlarından olan eyeliner ve dipliner arasında farklar bulunmaktadır. Dipliner, likit yapıda olup sivri bir keşe ucuyla yapılan işlemdir. Sürüşü kolay ve göz yapısına uygun şekilde tasarlanmıştır. Düzgün ve net bir çizgi çizmek önemlidir. Bu yüzden el çabukluğu ve dikkat önemlidir. Kirpik diplerine sürülmektedir. Böylece kirpikler daha belirlin ve güzel görünecektir. Kullanımı kolay olduğu için birçok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Eyeliner, uzun ve yumuşak kıllara sahip olan bir fırçayla yapılmaktadır. Yapı gereği kalın hatlar çizmek için kullanılır. Fırça kalın olduğu için sürülmesi zordur.

Gözleri güzel ve dikkat çekici hale getiren eyeliner ve diplinerdir. Son günlerin vazgeçilmez trendi haline gelmiştir. Gündüz ve akşam saatlerinde rutin olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde kalıcı dipliner işlemleri de yapılmaktadır.  

Eyeliner ve Dipliner Arasındaki Farklar

Eyeliner ve dipliner yukarıda da belirttiğimiz gibi gözleri ve kirpikleri belirginleştirip, güzelleştiren makyajı tamamlayan önemli malzemelerdendir. İki malzeme arasındaki farklar ise şöyle;

  • Likit şeklinde olan diplinerın sivri bir keçesi ve ucu vardır. Bu yüzden eyelinera göre kullanımı çok daha pratik ve kolaydır.
  • Diplinerın ucu sivri olduğu için kirpik diplerine ince bir şekilde çizgi sürebilmektedir. Böylece kirpik dipleri daha belirgin ve dikkat çekici olacaktır.
  • Eyelinerın fırçası kalındır. Bu yüzden sürülmesi çok zordur. İnce değil, kalın sürülmektedir.
  • Makyaja henüz başlayanlar için dipliner daha çok tercih edilip, önerilmektedir.

Eyeliner ve dipliner her ikisi de göze uygulandığı için çoğunlukla karıştırılmaktadır. Eyeliner kullanımı zor olduğu için profesyonellik gerekmektedir.

Dipliner Nasıl Çekilir?

Dipliner ve eyeliner, gözleri belirgin ve bakışları daha etkileyici göstermesini sağlamaktadır. Günümüzde kadınlar daha rahat eyeliner çekmek için bant kullanmaktadır. Daha çok çekik göz görünümünü sağlamak için bantla eyeliner çekmek oldukça popülerdir.  Göz biçimine göre eyeliner çekme şekilleri de değişmektedir. Herkesin göz şekli birbirinden farklıdır. Bu nedenle eyeliner ve dipliner çekim şeklide değişir.

Şimdi sizlere göz şekillerine göre nasıl eyeliner ve dipliner çekeceğiniz konusunda kısaca bilgi sunuyoruz.

  • Badem şeklinde gözlere sahipseniz eğer, iç köşelerden ince bir çizgi şeklinde eyeliner çekmeniz gerekiyor. Göz kapağınıza kadar yani dış köşelere doğru çizmeye devam etmelisiniz. Bunu yaparken dış köşelerden taşırmamaya dikkat edin.
  • Eğer, düşük göz yapınız varsa bu defa üst kirpiklerinizin tamamını kaplayacak şekilde ok şeklinde eyelinerı çekmelisiniz.
  • Gözleriniz küçükse bu defa eyeliner uygularken kuyruk bölümünü biraz daha uzatmalısınız. Çizginiz ise biraz daha kalın olmalı. Böylece gözleriniz büyük ve belirgin görünecektir.
  • Eğer gözleriniz birbirinden uzak yani aralıklıysa bu defa dış köşeye uzayan ok çizmelisiniz. Ardından alt göz kapağınızın ortasından dış köşeye doğru taşmayacak şekilde çizgi çekmeniz doğru olacaktır.  
  • Gözleriniz büyük ve yuvarlaksa, dış köşelerinden 1 cm kadar ilerisine eyelinerı çekebilirsiniz. Böylece gözleriniz daha çekik görünecektir.

Kalıcı Makyaj Eğitimi’nin adresi MC Akademi’ye gelip profesyonel, alanında uzman eğitmenler aracılığıyla eğitim alabilir, kısa sürede meslek sahibi olabilirsiniz.