Ellerimiz sosyal hayatta oldukça dikkat çeker. Sürülen oje, tırnağa verilen şekil, bizi tamamlayan en güzel aksesuarlardan biridir. Sağlıklı ve biçimli tırnaklar, el güzelliğinin en önemli parçasıdır. Ellerimiz dış etkenlere en çok maruz kalan organlarımızdan biridir ve bakımını ihmal edersek fazlasıyla yıpranabilirler. Tırnaklar yetersiz beslenme, stres, vitamin eksikliği ya da tırnağa uygulanan hatalı işlemler sonucu zarar görüp zayıflayabilir. Zayıflayan tırnaklar uzayamadan kırılır ve kırılan tırnaklara şekil vermek oldukça zorlayıcıdır. Bu yazımızda tırnaklarınızın güçlenip uzamasına yardımcı olacak önerilerde bulunacağız.

 A vitamini, demir, kalsiyum, biotin, çinko ve B12 eksikliği tırnakların kuruyup zayıflamalarına neden olur. Badem, portakal, ıspanak, muz, balık, üzüm, süt ve süt ürünleri tüketimine ağırlık vermeli, gerekirse doktorunuza danışarak vitamin takviyesi almalısınız.

Zayıf tırnaklar yeterince su içmediğinizin habercisi olabilir. Günde en az 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Tırnaklarınızı törpülerken kenarları sivri bırakmadan hafifçe yuvarlayın.

Aseton içermeyen bir oje çıkarıcı kullanın.

Ellerinize günde birkaç kez E vitamini içeren nemlendirici krem uygulayın.

Temizlik yaparken ve bulaşık yıkarken eldiven kullanın.

Tırnaklarınızı zorlayacak ağır işlerden kaçının.

Tırnak Güçlendirici Bakım Kürleri

Limon suyu ve bir miktar tuzu karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. 20 dakika bekleyip yıkayın.

 1 kahve fincanı beyaz sirkeye 1 çay kaşığı saf zeytinyağı ve birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Tırnaklarınızı bu karışımda yarım saat kadar bekletin.

Bir miktar sıcak suya deniz tuzu, buğday tohumu yağı ve limon yağı ekleyip tırnaklarınızı karışımın içinde 20 dakika bekletin, ılık suyla durulayın.Tırnaklarınızı ojeden arındırdıktan sonra hindistan cevizi yağı ile ovup masaj yapın.

Bakım kürü uyguladıktan sonra tırnaklarınıza güçlendirici bir baz sürün.