Epilasyon yaptırmayı çoğumuz düşünürüz. Epilasyon uygulamaları arasında adı geçen lazer epilasyon veya iğneli epilasyon arasında tercih yapmakta zorlananlar için aşağıdaki yazıyı derledik ve bir karşılaştırma yaptık;

İğneli Epilasyon; kıl köküne, kılın kalınlığından daha ince bir iğne ile elektrik akımı verilerek yapılır. Elektrik akımı verilip kıl kökü yakıldıktan sonra cımbız yardımıyla kıl çekilerek kıl kökünün yanıp yanmadığı kontrol edilir. Eğer kıl kökü yanmadıysa bu işlem en fazla 2 kez uygulanabilir. İşlem yapılan bu bölgeye en az 12-24 saat su değmemesi, tahriş edilmemesi, keselenmemesi ve kozmetik ürün kullanılmaması gerekir. İğneli epilasyon her kıl kökü için tek tek yapılan bir işlemdir. Bu nedenle kılların çok yoğun olduğu bölgeye yaptırılırsa hem uygulama çok uzun sürer hem de fazla acı vermiş olur. İğneli epilasyonda her kıl kökü teker teker yakıldığı için %100 sonuç verir. Fakat kıl köküne doğru girilemediği takdirde hem sonuç alınamaz hem de ciltte iz kalma olasılığı yüksek olur. Bu yüzden güvenilir bir güzellik merkezinde yaptırılması tavsiye edilir.

Lazer Epilasyon; kıl köküne yerleşmiş, kıla rengini veren maddenin lazer ışını tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlar ve daha sonra kıl kökünü tahrip eder. Lazer epilasyon kalın ve erkek tipi tüylenmelerde en etkili yöntemdir. İşlem sırasında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürmektedir. Lazer epilasyon, uygulama anında sadece o anda uzayan tüyler etkilendiği için tek seansta sonuç verecek bir işlem değildir. Seans sayısı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek, tamamen cilt tipine bağlı bir durumdur. Kimilerinde 4-5 seans sürerken, kimilerinde ise daha fazla veya daha az sürebilir. Fakat şöyle bir eksi yanı vardır ki, lazer epilasyon her zaman kalıcı tüysüzlük sağlamayabilir. Ancak tüyler çıksa bile minimum oranda ve çok açık renkli olarak uzayacaktır. Lazer epilasyon sırasında ağrı duyma ihtimali vardır. Bu ağrı işleme devam edilemeyecek kadar da şiddetli olabilir. Bu durum sizi fazla korkutmasın çünkü kesin bir ağrıdan söz etmiyoruz. Bu da cilt ve kıl tipinize bağlı bir durumdur.

Not: İşlem bittikten sonra ise ağrı, şişkinlik, kızarıklık, kabarma ve cilt lekeleri gibi yan etkilerle de karşılaşabilir. Yanlış bir uygulama yapıldığında ise ciltte solma ve yanıklar gibi kalıcı hasarlarda oluşabilir. Bu nedenle güvenilir bir güzellik merkezi seçilmesi gerekir.

İki uygulama arasında karşılaştırma yapacak olursak eğer; lazer epilasyon her zaman %100 ve kalıcı sonuç vermeyebilir. İğneli epilasyonda ise direkt olarak kıl kökü yakıldığı için %100 sonuçlara ulaşmak mümkündür. Fakat tüylerin kalın ve yoğun olduğu bölgelere iğneli epilasyon önerilmez. Sebebi ise çok fazla zaman alması ve çok acı vermesidir. Bu bölgeler için lazer epilasyon daha doğru bir uygulamadır. İğneli epilasyon, daha çok ince ve açık renkli tüylerin bulunduğu bölgelere uygulanır.

Örneğin; tüm bir kol için iğneli epilasyon değil de lazer uygulaması yapılması, koltuk altına ise iğneli epilasyon uygulaması yapılması daha doğru olur.