İngiltere’ye Gitmenin En Kolay Yolu Nedir?

İngiltere’ye gitmenin en kolay yolu nedir? Sorusunu yabancı bir ülkede yaşamayı hayal edenlerin en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Yurtdışına gitmek orada yaşamak ve çalışmak birçok kişinin hayali hatta ideallerinden biridir. Günümüzde Avrupa veya Amerika’ya gitmek eskisi kadar kolay olmasa da bunun bazı formülleri bulunmaktadır. İngiltere’de göçmenlerde aranan meslekler arasında inşaat kalfalığı, berberlik, kadın kuaförlüğü, badana, iç dekorasyon, mobilya, bahçıvanlık, bahçe peyzaj ve aşçılık gelmektedir. Bu mesleklerden birine sahipseniz yurtdışında her hangi bir ülkeye gitmeniz hiç de zor değil. 

Eskiden İngiltere’ye gitmek isteyen yabancı dil okulları aracılığıyla ya da bu mesleklerden birine sahipse göçmen olarak giderlerdi.

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerden biri olan İngiltere’ye gitmek için günümüzde vize almak eskisi gibi kolay değil. İki katlı kırmızı otobüsleri ve telefon kulübeleriyle, kraliyet sarayıyla, Times Köprüsü’yle, şatolarıyla tarihi ve kültürel açısından Avrupa’nın en gözde ülkelerinden biri. İngiltere’de Mısır piramitlerinden de çok eski olan Stonehenge’yi mutlaka görmelisiniz. Sanat galerileri, köprüler, müzeleriyle İngiltere turistlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerin başında geliyor.

İngiltere’ye gitmeniz için temel İngilizcenizin ve pratik olarak konuşmanız yeterli oluyor. İngiltere’de hava koşulları ise genelde serin ve yağmurlu, güneşi çok nadir görüyorsunuz. Kısacası kasvetli havayı seviyorsanız burası tam size göre… Yeşillik alanları çok fazla olduğu için haftasonlarınızı en iyi şekilde geçirebileceğiniz yürüyüş ve koşu parkurları ve büyük parkları bulunuyor.

İngiltere’den Nasıl Vize Alırım?

İngiltere’de yaşayan bir akrabanız, arkadaşınız varsa eğer, gitmeniz daha da kolaylaşır. Örneğin akrabanıza veya arkadaşınıza size davetiye göndermesini talep edebilirsiniz. Şayet oranın vatandaşı ise bunu yapmak daha kolay olacaktır. Bunun dışında öğrenci olarak gidebilir, orada hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. Dil öğrenmek için bir ailenin yanında kalabilir veya bir restoranda garson olarak çalışabilirsiniz. Ancak amacınız orada kalmak ve yaşamaksa mutlaka ülkenin ihtiyacı olan bir meslek grubuna dâhil olmalısınız. Yani aşçı, berber, kuaför, güzellik uzmanı, inşaat işçisi, kaynakçı..vb iş gücüne sahip olmalısınız.

İngiltere’ye en kolay gitmenin yolu ise bir meslek sahibi olmanızdır. Örneğin bir kursa yazılarak aşçılık, berberlik, kuaförlük gibi alanlarda eğitim alabilirsiniz. İstanbul’da 8 şubesi bulunan MC Akademi’de bu şansı yakalamanız mümkün. Burada kuaförlük, berberlik gibi alanda eğitim alabilir, sınava katılarak hem Türkiye’de hem de dünyada geçerli olan uluslararası diplomaya sahip olabilirsiniz. Diplomalar MEB onaylı olduğu için eğitim sonunda gireceğiniz sınavı başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Böylece alacağınız diplomayla İngiltere’de bir salonda çalışabilir tecrübe edindikten sonra kendi iş yerinizi açabilirsiniz.