Hayatın zorunlu gerektirdiği koşuşturma ve tempodan dolayı insan vücudu yorulur. Bu nedenle herkesin mutlaka kendi şikayetlerine uygun bir masaj yaptırması gerekir. Çünkü masaj sizi hem ruhen hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatlatır. Masaj, vücut üzerine kaydırıcı ürünler yardımıyla kişinin rahatlaması, gevşemesi, kaslarının güçlenmesi ve psikolojik rahatlamalar için yapılan bir işlemdir.

Masajın amaçları ise vücuttaki bazı ağrıları dindirmek, bölgesel şişkinlikleri azaltmak, kasları gevşetmek, yaralanmalardan dolayı olan gerilme ve burkulmaların iyileşmesini hızlandırmaktır.  Masaj, kalp ve kas liflerinin yönünde yapılmalıdır. Masaj esnasında hiçbir şekilde ellerin vücutla olan teması kesilmemelidir. Masajın etkisi daha çok olsun istiyorsanız, masaj öncesinde 20 veya 30 dakika sıcaklık uygulaması yapmalısınız. Masajın birçok çeşidi vardır. Ama biz sizin için günümüzde en çok yapılan masajları araştırdık ve kısa bir yazı hazırladık.

1) İsveç Masajı:

İsveç masajı, genel olarak kişinin vücudunun güne daha dinç başlaması ya da yaşamın getirdiği yorgunluk ve sıkıntılardan kurtulmak için yapılan dinlenme ve gevşeme işlemidir. Genellikle yağ ile yapılan bu masajın uygulama süresi 60 dakikadır.

2)Thai Masajı:

Thai masajı, genellikle “sen” denilen vücuda ritmik basınç ve germe hareketiyle yapılır. Altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve basınç hareketlerinden oluşan thai masajı bir buçuk saatle dört saat arasında değişkenlik gösterir. Uygulama esnasında rahatsızlık görülse de uygulama sonrasında ciddi bir rahatlık sunar.

3) Taş Masajı:

Taş masajı, ısıtılmış ya da soğutulmuş taşların vücut üzerine hareket ettirilmesiyle yapılan bir masajdır. Taşlar uygulamaya başlamadan öncede genellikle 24 derece ısıtılıp ya da soğutularak uygulamaya hazırlanır. Taş masajı sayesinde kaslar yumuşar ve gevşer, kastaki toksinleri atar, stresi uzaklaştırarak derinin rahatlamasını sağlar, kas spazmı ve ağrıların geçmesini sağlar, sakinlik hissi vererek ruhsal iyileşmeyi sağlar.

4) Bali Masajı:

Bali masajını özel kılan şey ise kullanılan bitki özlü yağlar, kurutulmuş bitkiler, volkanik taşlar ve taze meyvelerdir. Bali masajında en çok lavanta, çam, ananas ve Hindistan cevizi kullanılır. Aynı zamanda “boreh” adı verilen özel bir yağ karışımı da kullanılır. Bali masajı vücut ısısını artırarak kan dolaşımını da hızlandırır.

Bu masajın en çok kullanılan iki uygulaması vardır;

  • Egzotik Bali Masajı;

Bu masajda bitki özleri kullanılarak yapılan peeling  ile başlar, daha sonra ise borah yağı ile vücut temizlenir ve yoğurt maskesi uygulaması yapılır. En sonunda da yerel çiçeklerin özlerinden hazırlanmış banyo ile sona erer. Aroma Terapi uygulaması ile de toplam 2,5 saat sürer.

  • Lulur Royal ;

Lulur adı verilen bir karışımla peeling yapılarak başlanır, daha sonra da kasları rahatlatıcı ve cildi nemlendirici çiçek banyosu yer alır. Yaklaşık olarak iki saat sürer.