Protez tırnak; günümüzde büyük ilgi gören ve oldukça sık yaptırılan uygulamalar arasında yerini aldı. Bu ilgiyle birlikte akıllarda soru işaretleri oluşmaya başladı: “Protez tırnak zararlı mıdır?” “Protez tırnak nasıl çıkar?” “Protez tırnak yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?” Protez tırnağa dair bilmeniz gerekenleri MC Akademi’deki uzman kadromuza sorduk.

Protez tırnak; doğal görünümü ve kolay uygulanabilirliğiyle manikür yaptırmaya zamanı olmayan kadınların tercih ettiği bir işlemdir . Protez tırnak; sağlıklı koşullarda, hijyenik hizmet veren güzellik salonlarında, protez tırnak eğitimini tamamlamış sertifikalı kişilerce, güvenilir ürünlerle uygulandığı takdirde tırnağa zarar vermez. 

Protez tırnak; tırnak yeme alışkanlığı olan, tırnaklarını uzatamayan, tırnak kırılması problemi yaşayan kişiler için uygun olmakla birlikte tırnaklarında mantar ya da benzeri bir hastalık olan kişiler için önerilmez.

Protez tırnak istenilen aralıklarla yenilenebilir, değiştirilebilir, üzerine başka bir oje sürülebilir ve en önemlisi kişinin kendi tırnağına zarar vermeden uygulanır. Tırnağın üzerine uygulanan koruyucu sayesinde tırnaklar nefes almaya devam eder.

Protez tırnak istenildiği zaman özel bir sıvı ile çıkarılır. Bunun için bir uzmandan ya da protez tırnağın yaptırıldığı yer olan güzellik merkezlerinden yardım alınması gerekir. Yanlış yöntemlerle çıkarılan protez tırnak gerçek tırnaklara zarar verecektir.

Protez tırnağı daha uzun süre kullanabilmek için olabildiğince az kimyasalla temas etmeniz, metal törpü ve metal tırnak makası kullanmamanız, asetonsuz oje çıkarıcı tercih etmeniz,  tırnaklarınızı zorlayacak aktivitelerden kaçınmanız gerekir.