Saçlarımız; dış görünüşümüzü etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Saçlarımızda zaman zaman dönemsel olarak dökülme gözlenebilir. Bununla birlikte genetik faktörler, çevresel etkiler, hava kirliliği, düzensiz beslenme, stres, menopoz, testosteronun bir türevi olan DHT hormonu, ilaç kullanımı ve çeşitli hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Vücuda yeterli besin alınmadığında saç kökleri keratin üretemez ve bu durum saç kaybına neden olur. Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri aldığından emin olmanız gerekir. Bol bol yeşil yapraklı antioksidan ve kaliteli protein içeren besinler tüketmeniz, günde en az 3 litre su içmeniz, demir, çinko ve biotin içeren besinlere ağırlık vermeniz gerekmektedir. Saçlarınızı ısıdan ve klordan korumalı, belli aralıklarla yapacağınız maskelerle nem dengesini sağlamalı, kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız.

Saçlarınızı kökten uca güçlendirmek için octeine, aminexil,  gibi maddeler içeren serumlar kullanabilir, arginine ve B5 protein içeren şampuanları tercih edebilirsiniz.  Sık sık saç derinize parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapabilir, böylelikle kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Saçlarınızın dökülmesini engellemek için aşağıdaki bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz.

1 yemek kaşığı lavantayı 5 dakika sıcak suda demleyip bu suyla saçlarınızı yıkayın, yarım saat bu şekilde beklettikten sonra nazikçe durulayın.

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve badem yağını bir miktar ısıtıp bu karışımla saç derinize masaj yapın.. 2-3 saat bekletip yıkayın.

 Bir tutam biberiye yaprağını 20 dakika demleyip süzün. Daha sonra bu suyla saçlarınızı durulayın. Bu suyu saç dökülmelerine karşı kullanabileceğiniz gibi, doğal bir saç kremi olarak da işe yaradığını göreceksiniz