Bu yazımızda sizlere en uygun saç kesimini bulmanız için yardımcı olacağız. Saç kesiminiz ne kadar iyi olursa olsun yüz şeklinizle uyumlu değilse iyi bir sonuç almanız mümkün değildir. Yüz şeklinize göre saç kesimini belirlemek; yüzünüzdeki orantısızlığı ya da kusurları en aza indirgeyecek ve yüzünüzü ideal yüz şekli olan ovale yaklaştıracaktır. Yüz şeklinize uygun bir saç kesimi yapıldığında yüzünüz altın orana yaklaşacak, saçlarınızla bütünlük sağlayacaktır.

Yüz şeklinize en uygun saç modelini bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Oval Yüz İçin İdeal Saç Modeli:   Oval yüz şekline sahip olanlar en şanslı grup. Oval yüz; en ideal yüz şeklidir. Bu nedenle istediğiniz her modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz.. Asimetrik, katlı, düz, kıvırcık, kısa ya da uzun saç modelleri oval yüzlere yakışacaktır.

Kare Yüzler İçin İdeal Saç Modeli:   Yüz şekliniz kareyse, yüz hatlarınızdaki keskinliği ve köşeli kısımları yumuşatmak gerekir. Yüzünüzü çerçeve içine alacak saç modellerini, asimetrik saç kesimlerini kullanabilir, saçlarınızı tek bir tarafa ayırarak yüzünüzü ovale yaklaştırabilirsiniz. Kısa saçlar da kare yüzlere oldukça yakışacaktır.

Yuvarlak Yüzler İçin İdeal Saç Modeli:   Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerin yüzlerini biraz daha uzun ve oval göstermeleri gerekir. Saçlarınızın üst kısımlarına hacim katarsanız yüzünüz daha uzun görünecektir. Uzun saç modelleri tercih edebilir, katlı kesim kullanabilirsiniz. Yüzünüze doğru düşen perçemler sizler için idealdir.

Üçgen Yüzler İçin İdeal Saç Modeli:   Yüz şekliniz üçgense, çenenizin arka planda kalacağı modeller tercih etmelisiniz. Üçgen yüzler için, saç uçlarınıza hacim verecek katlı kesimler uygulanmalı. Kısa ve düz saç modellerinden, katsız kesimden uzak durmalısınız.

Kalp Şeklindeki Yüzler İçin İdeal Saç Modeli:   Kalp şeklinde yüze sahipseniz alnınızdaki açıklığa ve üçgen biçimindeki çenenize uygun bir kesim tercih etmelisiniz. Düz kesimlerden uzak durmalısınız. Perçem kullanmak alın bölgenizdeki açıklığı kapatmak için iyi bir seçenek olacaktır. Çene hizasını geçmeyecek, hacimli, uzun ya da orta boy saç modelleri kalp şeklindeki yüzler için idealdir.

Uzun Yüzler İçin İdeal Saç Modeli:  Uzun bir yüz şekliniz varsa düz ve kısa kesimden uzak durmalısınız. Hacimli, dalgalı ve yana taranmış modeller sizler için idealdir. Uzun yüzlere perçem de çok yakışacaktır.